Op.Dr.Selçuk ARSLAN

ANA MENÜ


Makatta Çatlak , Yırtık - Anal Fissür BOTOX Uygulaması


Resimler

Makatı ( anüs ) çevreleyen deride çatlak ve yırtık oluşumudur.

 

Sebebi sıklıkla kabızlıktır. Sürekli ishal, anal seks, iltihabi barsak hastalıkları varlığında da  görülebilir.

 

Yarattığı Rahatsızlık : Büyük abdest yaparken olan ağrı ve taze kırmızı renkli kanama olur. Kanama genellikle büyük abdest yapıldıktan sonra tuvalet kağıdı ile yapılan kurulama sırasında fark edildir. 

 

Tanı : Fizik muayene de makat kıyısındaki çatlak veya yırtık hattının görülmesi ile konur.

 

Tedavi : Yeni oluşmuş ani gelişen çatlaklar sıklıkla ilaç tedavisi ile düzelirler. Kabızlığın giderilmesi %70 vakada problemi ortadan kaldırır.

 

               Ancak bu tedavide gecikilmesi durumunda ;büyük abdest kontrolünde rol oynayan bir düz kas dokusu ( internal lateral sfinkter) Çatlağı olan hastalarda hem kalınlaşır, hemde güçlenir. Oluşan bu kısır döngü hastanın kabızlığını daha da şiddetlendirir, şiddetlenen kabızlıkta çatlağı yırtığa çevirerek şikayetleri şiddetlendirir. Bu durumda, resimlerde görüldüğü gibi çatlak hattının bittiği noktada bir kabarıklık görürüz. Artık kronik anal fissürden bahsederiz ve tedavisi cerrahidir.

 

              Bahsedilen kas dokusuna yapılan botox enjeksiyonu kasta felç etkisi yaparak hastaların %50 den fazlasında faydalı olmaktadır.

 

              Ortalama 1-2 dakika süren bir cerrahi müdahale ile bu kas dokusunun kesilmesi ( lateral internal sfinkterotomi )sonrasında ise kabızlık,ağrı ve kanama şikayetleri %100 ortadan kalkar.
Videolar

Yorumlar

Yorum Yaz

Bu site, genel cerrahi alanını ilgilendiren konularda, sağlıkçı olamayanlara yönelik genel bilgilendirme amacı taşıyan özet metinler içerir.
Sitede yer alan metin ve videolar tıbbi tanı veya tedavi klavuzu niteliği taşımaz. Bilgilendirme metinlerine dayanılarak yapılacak uygulamalardan site sorumlu tutulamaz.