Op.Dr.Selçuk ARSLAN

ANA MENÜ


Apandisit


Resimler

 

Kör bağırsak diye bilinen organın latince ismi apendiks' tir.

 

Bu organın sıklıkla karpuz çekirdeği, üzüm çekirdeği gibi yabancı cisimlerle tıkanması sonucu şişİp uzayarak iltihaplanmasına apandisit hastalığı adı verilir.

 

Yarattığı Rahatsızlık : Göbek çevresinden başlayarak karnın sağ alt kısımlarına yayılan ve şiddeti giderek artan ağrı olur.

                                      Geç kalınması durumunda apendiksin patlaması ile  ağrıda geçici bir hafifleme, ateşin yükselmesi ve genel durum bozukluğu gelişir.

 

Tanı : Fizik muayene , ultrasonografi ,tomografi

 

Tedavi : Ameliyat ( Appendektomi ). Ameliyatın ortalama süresi 8-14 dakikadır.

               1 gün hastanede yatış gerektirebilir.
Videolar

Yorumlar
22-04-2015

Enes safalı

Hocam öncelıkle meslegınıze cok derın bır saygım vardır Allah sizleri basımızdan eksık etmesın. ben 16 yasındayım apandısıt amelıyatı oldum ama patlamıs oldugunu soyledı doktor 10 gun kadar hastenede kaldım doktor bey amelıyatta (L) şeklınde dıkıs yeri var yatay sekılde olan dıkıs benı cok rahatsız edıyor nefes alıp verirken yara kendını ıceri cekıyor bu da beni cok rahatsız edıyor acaba ne yapmalıyım cok saolun şimdiden

23-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

geçmiş olsun enes bey. dikiş hattının fotoğrafını ana sayfadaki 'SONUCLARINIZI linkine tıklayarak bana gönderirmisiniz.

03-03-2015

abdullah

Hocam hayirli gunler ben apantisit ameliyati oldum 6 yasinda aldilar apantisiti simdi yasim 23 ve apsntisit yerim agriyor cozemedim ne oldugunu kabizlikmi yoksa baska bisimi bilemedim ne yapmam gerek

08-03-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

barsaklarınızdan kaynaklanan bir problemdir. gaz sancısı ise kendiiliğinden gececektir. gezmezse gastroenterolojiye muayene olunuz .


Yorum Yaz

Bu site, genel cerrahi alanını ilgilendiren konularda, sağlıkçı olamayanlara yönelik genel bilgilendirme amacı taşıyan özet metinler içerir.
Sitede yer alan metin ve videolar tıbbi tanı veya tedavi klavuzu niteliği taşımaz. Bilgilendirme metinlerine dayanılarak yapılacak uygulamalardan site sorumlu tutulamaz.