Op.Dr.Selçuk ARSLAN

ANA MENÜ


Meme Kitleleri


Resimler

Doğurganlık çağındaki her bayanın her ay 3 dakikasını meme muayenesine ayırması gerekir.

 

Tercihen adet döneminin bitiminden bir hafta sonra , her iki taraf meme, dört ayrı parça halinde, ikinci ve üçüncü parmaklarla muayene edilmelidir. Parmaklarla hissedilen yeni oluşmuş bir kitle , beze varsa hekim tarafından muayene yapılmalıdır.

 

Banyoya girildiğinde, üzerindeki giysiler çıkarıldıktan sonra aynanın karşısına geçip, her iki el başın üstüne konarak, aynada memeler arasında büyüklük farkı olup olmadığı, meme başlarında içe veya sağa sola dönüklük olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 

Yine kanlı meme başı akıntısı meme hastalıklarının önemli bir habercisidir.

 

Bunlardan herhangi biri fark edildiğinde hekime başvurulmalıdır. 

 

Tanı : Meme muayenesi , meme ultrasonu ve mammografi ile konur. Kan tahlili ile meme kanseri habercileri kontrol edilir.

 

Tedavi : Muayene, ultrason ve mammografi sonuçları ile cerrahinin gerekli olup olmadığı kararlaştırılır.

               Tüm hastalıklarda olduğu gibi meme kanserinde de erken tanının önemi çok büyüktür.

               Erken tanı almış meme kanseri hastaları uygulanan cerrahi tedavi sonrasında ömürlerini normal seyrinde tamamlarlar.

              Ancak ileri hastalık gelişirse, durum yüzgüldürücü olmamaktadır.
Videolar

Yorumlar
24-02-2015

Pınar

Doktor bey;28 yaşındayım yaklaşık bir ay önce göğsümde kitle farkettim ve genel cerrah doktoruna gittim mastit olduğu söylendi (emzirme yok küçük çocuğum 3,5 yaşında ve 1 yaşında sütüm kesildi diye emzirmeyi bıraktık)antibiyotik kullandım apse oluştu ve doktor lokal anesteziyle apseyi boşalttı.2. Kutu antibiyotiğe başladım fakat tekrar nüks etti şimdi 4. Kutu antibiyotiği kullanıyorum ama iyileşme yok bir de kolum da ağrılı beze oluştu doktorum enfeksiyon geçmeden ultrason çekmenin doğru olmadığını söylüyor.çok nadir görülen bir durumla karşı karşıyaymışım öyle söyleniyor size de sorum kanser olma riskim varmıdır ve tedavi işleyiş süreci bu kadar uzun sürer mi?Teşekkürler.

25-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

geçmiş olsun ; mastit çok nandiren inflamatuar meme kanseri ile karışabilen bir durum ; ancak ultrasonunuzda o şüphe olsaydı doktorunuz sizi bilgilendirir ve biyopsi alırıdı . tedaviniz gerçekten uzun sürmüş ancak doktorunuzun önerilerine umanızı öneririm .

11-02-2015

ipek zeyrek

doktor bey merhaba gogusumde 7.5 mm duzgun konturlu hipoekoik solid lezyon oldugu tespit edildi..doktorum korkmamam gerektigini soyledi sadece arada 6 ayda bir ultrason kontrollerin olacak dedi 23 yasinda bir anneyim ve her genc kadinda olabilecegini soyledi..yinede tedirginim sizin tecrubenize ihtiyacim var..kotu birsey kanser gibi olma ihtimali yoktur dimi bana herhangi bir zarari olurmu durmasinin..aldirmam gerekirmi suan hicbir zarari yok bana..kontrol amacli gittigimde farkedildi..elle muayenede cikmadi ultrasonda görüldü..beni aydinlatirsaniz cok sevinecegim inanin hayatim mahvoldu su 1 ayda inanin cok korkuyorum

16-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

ipek hanım geçmiş olsun . Tarifiniz fibroadenom dur. Ve genç bayanklarda çok sıktır. Endişe etmeyiniz ve kontrollerinize uyunuz. Ultrason raporunuzu Ana safyadaki 'SONUÇLARINIZI GöNDERiN,, linkine tıklayarak bana da gönderebilirsiniz.


Yorum Yaz

Bu site, genel cerrahi alanını ilgilendiren konularda, sağlıkçı olamayanlara yönelik genel bilgilendirme amacı taşıyan özet metinler içerir.
Sitede yer alan metin ve videolar tıbbi tanı veya tedavi klavuzu niteliği taşımaz. Bilgilendirme metinlerine dayanılarak yapılacak uygulamalardan site sorumlu tutulamaz.