Op.Dr.Selçuk ARSLAN

ANA MENÜ


Kıl Dönmesi - Pilonidal Sinüs


Resimler

 

Sıklıkla kuyruk sokumunda, çok daha nadiren göbekte; cilt altında kıl yumağı oluşumu ile başlayan ve iltihabi akıntının da eklenmesi ile farkedilen  bir hastalıktır.

 

Yarattığı Rahatsızlık : Erken dönemde belli belirsiz bir ağrı hissi olur. Ancak bu dönemde başvuran hasta sayısı çok azdır. Erken dönemin ardından kuyruk sokumunda şişlik ve akıntı şikayeti başlar.

 

Tanı : Fizik muayenede toplu iğne başı gibi kıl dönmesi delikleri görülür. İlerlemiş hastalıkta, kıl yumağı elle hissedilir derecede şişlik oluşturmuş ve akıntı başlamıştır.

 

Tedavi : Fenol uygulaması çok  erken hastalıkta denenebilir. Ancak tekrarlayıcı uygulamalara rağmen hastalık ancak %50 ihtimalle kalıcı olarak ortadan kalkar.

 

              Mikrosinüsektomide kıl yumağının toplu iğne başı şeklindeki dış ağzından girilerek kanal ve içerideki iltihabi boşluk kazınır. Daha az dikiş atılır ve daha hızlı günlük yaşama dönülür ancak hastalıkla temas etmiş doku tümü ile çıkarılmayıp kazındığı için bu yöntemde de uzun dönemde sıklıkla hastalık tekrar eder.

 

              %100 e yakın başarı sağlayan tek yöntem kıl yumağının üzerinde yer alan cilt dokusu ile birlikte, kıl yumağı ve kıl yumağının altındaki hastalıklı dokunun tamamıyla çıkarılmasıdır. Ameliyat esnasında kıl yumağı hiç açılmamalıdır. Yumağı çevreleyen sağlıklı doku  ile beraber çıkarım sağlanmalıdır ki hastalık tekrar etmesin. 

 

             Daha sonra oluşan boşluk ameliyat videolarında izleyeceğiniz üzere uygun tekniklerle kolayca kapatılır ve ameliyat dikişi kalçanın orta hattına denk getirildiği için ortalama iki ay sonra dikiş izi tama yakın kaybolur.

 

              Ne kadar geç kalınmışsa o kadar geniş bir cerrahi uygulanması gerekir.

 

              Ameliyat süresi ortalama 10-15 dakika arasındadır.
Videolar

Yorumlar
09-12-2015

Aynur

hocam ben 2 sene ömce kıl dömmesinden amelyt oldum oldgm bölgede bitane dikiş ipinin ucu dsarda kuyruk sokumunda çok kaşntı yapıyor ayriyetten bazen içerdende kaşntı yapıyor doktora gtmedm o günden beri sizce zararı varmı gtmem grekiyormu

10-12-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

GEÇMİŞ OLSUN AYNIR HANIM. KOLAYCA CIKARILIR O İP. SİZİ RAHATSIZ EDİYORSA DOKTORUNUZU ZİYARET EDİN.

07-12-2015

mahmut

Hocam ben 4 ay önce ameliyat oldum dikişleri açtığımdan beri yaramın altında bi delik vardı ve akıntı geliyor halen sizce nedir acil cevap :(

06-12-2015

Seda

Kıl dönmesi ameliyati oldum 10 gün önce dikişlerim 15. Günde alınacak ama dikişlerimden bir sıvı akıyor ve kokusu var arada kanıyor 2 günde bir pansuman dedi doktorum yaptirıyorum ciddi birşey mi sizce

10-12-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

seda hanım tarifiniz yara enfeksiyonuna benziyor. pansumanlarınızı aksatmayın. antibiyotiklerinizi kullanın . gecmiş olsun. desteğe ihtyacınız olursa ana sayfadaki ' SONUCLARINIZI GONDERIN ,, linkine tıklayarak hastalıklı bölgenin fotoğrafını gönderiniz. Fotoğrafı inceleyip , reçete ya da operasyon önerisinde bulunurum. Tekrar gecmiş olsun .

02-08-2015

Ruhat

Hocam bende de kıl dönmesi var 1 ay boyunca ilthap akma sıkıntısı çektim daha ameliyat olmadım doktor kışın gelmemi söyledi ve şimdide biraz kanama başladı bunun nedeni nedir

03-08-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

kıl dönmesi hastalığında cerrahi gerektiren bir durumda ameliyat olmadan geçirdiğiniz süre boyunca hastalık iltihaplanarak büyür ve zaman zaman akıntılara sebep olur. evet serin ve soğuk havada olmak terleme açısından daha uygundur ancak ameliyat olmanız gerekiyorsa kışı beklekmeyiniz. geçmiş olsun .

02-08-2015

aslı

Hocam ben 1 ay önce ameliyat oldum 2 hafta önce se dikişkerimi aldırdım hiç bir problemim yoktu ama dün yaranın açıldığını fark ettim sizce ne yapmalıyım tekrar dikiş atarlar mı ben 12.sınıfım sınavlara hazırlanıyorum en kısa zamanda nasıl iyileşebilirim

03-08-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

geçmiş olsun aslı hanım. dikişleriniz açıldı ise cerrahınızı hemen ziyaret ediniz. üzgünüm ama hastalığını< biraz daha zamanınızı alacak gibi duruyor.

17-06-2015

Mehmet Ali

Merhaba hocam bana 02.06.2015 tarihinde kristalize fenol tedavisi uygulandı şu anda ortalama 1 cm bir yırtık var ve 02.07.2015 tarihinde Askeriye için spor mülakatım var sizce tamamen kapanır mı?kapanması için herhangi bir yöntem var mı ? 2. Olarak ben bu yöntemi 2.kez kullandım ilk sefer olduğumda 16.03.2015 ti bu kadar hızlı tekrar etmesi normal mi ?

17-06-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Geçmiş olsun Mehmet Ali bey. Kristalize fenol çok erken kıl dönemlerinde bile geçici rahatlama sağlayan bir yöntemdir. Nitekim sizde de öyle olmuş. Tekrar geçmiş olsun .

16-06-2015

ahmet

Hocam mrb bn 8 ay önce kil dönmesinde Flep yöntemi ile ameliyat oldum 1 ay önce orda kanlı akıntı vardı ve o bölgede açık olan bi delik var ameliyat olmm gerekli mi

17-06-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Geçmiş olsun Ahmet bey . Ana sayafadaki ' SONUCLARINIZI GONDERIN ,, linkine tıklayarak hastalıklı bölgeye ait fotoğraf gönderebilirmisiniz ?

21-05-2015

damla

selcuk bey merhaba.2 3 gun once kuyruk sokumumda abse gibi sert bi sislik olustu ve cok agriyo otururken aci cekiyorum sinav donemim oldugu icinde hastaneye gidemiyorum kil donmesi olmasindan supheleniyorum bi oneriniz varmidir

17-06-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Damla hanım geçmiş olsun. Apse gibi tarif ediyorsunuz ; hala kendiliğinden boşalmadı ise dokroa başvurmalısınız ve cerrahi olarak boşaltıllmalıdır.

20-05-2015

13-05-2015

Furkan

Hocam bende de kıl dönmesi var.Sanırım ilerledi.Ameliyat olmayı düşünüyorum.Youtubedeki videonuzu izledim.Acaba uyguladığınız yöntemin adı nedir? Bu yöntemi her doktor uygulayabilir mi ve bu yöntem hakkında bilgileri var mıdır? Çünkü bende böyle olmak istiyorum.Denizlide yaşamaktayım.Uzak olmasa size gelmeyi düşündüm ama ne yazık ki mesafeler bir hayli uzak.Bu konuda bilgi verirsiniz sevinirim.

17-06-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Geçmiş olsun Furkan bey . Tabiki diğer doktor arkadaşlar da biliyorlardır. Total eksizyon ve doku kaydırılarak kapatılması deniyor ameliyatın adına . Gaziantep e de bekleriz. Çok fazla hastam var Ege bölgesinden . Tekrar geçmiş olsun .

23-04-2015

Süleyman

Hocam iyi günler. Ben 18 yaşındayım. Yaklaşık 2 ay evvel genel cerrahi ye muayene olmuştum. Kıl dönmesinden şüphe ediyordum bir şey çıkmadı. Sınava hazırladığım için uzun süre oturuyorum. Bir süredir kuyruk sokumunda ağrı var. Ama oturunca oluyor ve kısa süreli olup geçiyor. Zaman zaman kaşıntı da oluyor. Herhangi bir şişlik dikkatimi çekmedi. Sizce kıl dönmesi ihtimali var mıdır? Bir de kendi muayenehaneniz mi var yoksa hastahane de mi çalışıyorsunuz? İsmini öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

23-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

süleyman bey anlattığınız kadarı ile sadece çok oturmaktan kaynaklı bir ağrı gibi geliyor bana. yine de ana sayfadaki 'SONUCLARINIZI GONDERIN' linkine tıklayarak bana o bölgeye ait bir fotoğraf gönderin ; bir anormallik varsa söyleyeyim.

23-04-2015

samet uzun

hocam dikişler 3 gün önce alındı ufak üstte açıklık varmış pansuman yap 1 haftaya kapanır dedi eğilebilirisn dedi acaba otursam birşey olurmu sizce ?

23-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

çok fazla olmamak koşuşu ile oturabilirsiniz

22-04-2015

Caner

merhabalar hocam...kıl dönmesi denen bu illet adındanda anlaşılacağı üzere kıl yumağı belli bir tedavi yöntemi olmayan karman çorman birşey.. her cerrah farklı şey söylüyor inanın kafam karman çorman.. cerrah acaba bildiği yönteme mi en iyi yöntem bu diyor yoksa gerçekten tekrar etmemesi bakımından mı anlamadım hocam.. microsinüsektomi için bugün muayene oldum doktor başarı oranımızın %90 olduğunu ve size hiçbir hekimin %100 lük bir garanti veremeyeceğini söyledi. kafam çok karışık hocam bu yöntemle ilgili düşünceleriniz nelerdir ,sizin yönteminiz de mantıklı görünüyor fakat durum karışık hocam :) ilginiz için şimdiden teşekkürler...

23-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

geçmiş olsun . seçilmiş (erken dönem) vakalara uyguluyorum microsinüsektomi. sonuçlarından da memnunum . ancak erken dönem değilse kesinlikle anlamsız ve zaman kaybı olacaktır.

21-04-2015

hanifi

iyi günler hocam ben iki gündür oturakta ağrı hissetmeye başaldım bugün bakınca 2 delik gördüm ve içinden kıllar vardı çekip çıkarttım bu kesinlikle kıl dönmesi mi? ve kesin ameliyt şart mı?

23-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

kıl dönmesidir ve aneliyat şarttır :(

21-04-2015

ömer gümüş

hocam merhaba 31 gün önce ameliyat oldum kıl dönmesinden hocam cuma günü iş başı yapcam ama hala kontrole gidiyorum doktor oturmama izin vermiyor ameliyat olan yerimde 1cm açıklık var oraya (rif)ilacını sıkıyor deliğin kapanması gerekiyor dedi.hocm şöförlük yapıyorum iş başı yapsam sıkıntı olurmu acaba.teşekkür ederim

23-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

ömer bey geçmiş olsun . ameliyat kesinizde açıklık varsa oturmanız sakıncalıdır. pansumanlarınızı düzenli olarak yapıp bir an önce tam iyileşip işe dönmenizi öneririm. aksi halde çok uzun süreye yayılabilir bu problem :(

20-04-2015

osman

Hocam kuyruk sokumunda kücük bi sislik var son bir haftadır kötü koku yapiyo ama akıntı yok bu kıl dönmesimidir eger kıl dönmesiyse hangitedavi yöntemi ile olurum

23-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

osman bey ana sayfadaki' SONUCLARINI GONDERIN ' linkine tıklayarak bana hastalıklı bölgeye ait fotoğraf gönderiniz.

15-04-2015

samet uzun

13 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ve bugun dikişlerim alıncaktı hastaneye gittim doktorum izne çıkmış başka hastanede dikişlerimi aldırsam sorun olurmu dikişler alındıktan sonra işe başlaya bilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

23-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

başka bir genel cerrah muayene ettikten sonra uygun görürse aldırın samet bey geçmiş olsun

14-04-2015

ömer gümüş

Hocam merhaba daha önce size yazmıştım. 21gün önce ameliyat oldum son kontrole gittim ve doktor dikişlerimin 4 tanesini aldı 2 tanesi kaldı ve aynı zamanda 10 gün daha rapor verdi (madecassol)kremini sürmemi istedi.Hocam kalan dikişlerim hakkında cuma günü kontrol dedi.Bana oturmamam konusunda uyarıda bulundu ama artık çalıştıgım şirketle ilğili sıkıntı yaşıyorum kalan dikişlerim alındıktan sonra araç kullanmaya devam edmem durumunda başıma gelebilecek olumsuz durumlar ne olabilir ve iyileşmenin bu kadar uzaması normalmi.Herşey için teşekkürler.

23-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

ömer bey geçmiş olsun. doktoruuz oturmamanızı söylediyse henüz yaranız iyileşmemiştir. oturursanız hem basınç etkisi hemde yaraya gidecek oksijen miktarı azalacağı için problem yaşarsınız :( geçmiş olsun .

13-04-2015

cenk ak

Hocam merhaba, dün uyandigimda kuyruk sokumumda sivilce cikmis gibi bir his oldu. ayni sivilce agrisi gibi bi agri var. Kil donmesinde korktum ve arastirdigimda belirtiler cogunlukla kil donmesini isaret ediyor. Ama sorum şu, bir anda ortaya cikip bir gunde 1 cm kadar kabariklik olusur mu, kil donmesinde delik oldugu soyleniyor ben delik goremedim. inceledigimde 1 cm kadar bir kabariklik siskinlik var yatay bi sekilde. eger kil donmesiyse erken teshis sayilir mi? Avantajim ne olur? Şimdiden teşekkürler.

23-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

cenk bey geçmiş olsun . kıl dönmesi olabilir ve erken evredir. ana sayfadaki 'SONUCLARINIZI GONDERIN,, linki ne tıklayarak hastalıklı bölgeye ait fotoğraf gönderirseniz daha net konuşuruz .

12-04-2015

tunahan şimşek

merhabalar hocam.youtube yayınladığınız kıl dönmesi ameliyatından kaçar gün sonra rahatca yürüme,koşma ve oturma gerçekleşir?

23-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

ertesi gün yürür ; 10 gün sonra oturursunuz .

08-04-2015

ozcan

İyi günler selçuk bey ben 17 yaşındayım öğrenciyim. Kil dönmesi göbek ve kuyruk sokumu dışında bir yerde oluşabilir mi?iki dizimin üstünde garip bir şekilde bazı kıllar yuvarlak oluşturup deriyi asamamis.Tırnağımla deriyi kazidigimda deri kalkıyor kıllar kıvırcık bir şekilde normale donuyor.Kil dönmesi çok farklı bisey killiyim fakat videolar daki gibi bisey değil.Bunun ne olduğunu biliyor musunuz? Cevabınızı bekliyorum kolay gelsin.

23-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

ana sayfadaki 'SONUCLARINIZI GONDERIN' linki ne tıklayarak hastalıklı bölgeye ait fotoğraf gönderirseniz, olayı görür, daha emin olarak yardımcı olabilirim.

06-04-2015

tunc

Iyi aksamlar hocam kil donmesinden iki ay once ameliyat oldum ve ameliyat yerinde sert dokular mevcut sizce bu normalmi normalse ne kadar surede gecer

23-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

geçmiş olsun tuç bey. akıntı ve ağrı yoksa , sadece sertlik varsa ; tahminen 6 ay kadar sürecektir.

02-04-2015

ömer gümüş

Hocam merhaba 10 gün önce ameliyat oldum prmier kapatma yöntemiyle yalnız ameliyattan bir kaç gün sonra iltihap akıntısı ve ağrı başladı aynı zamanda dikişlerimde açıklık var doktoruma gittim ve bana normal dedi takip edeceğiz dedi.Yalnız ben açıkçası doktorumun bana yapmış olduğu açıklamaya güven duymadım ne olabilir acaba.Yardımcı olun lütfen.

03-04-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

geçmiş olsun ömer bey. tarifiniz yara enfeksiyonuna benziyor. doktorunuzun takibine ve önerilerine uyunuz

18-03-2015

Emre Akinci

Hocam iyi aksamlar bende haftaya olacagim 4 5 tane.kuyurk sokumunun.altindaki bolgede var doc.doktor yapacak ameliyati tahmini kac dakka suruyor local anestezimi yapilacak acaba birde korku var hicam

20-03-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

geçmiş olsun . büyük ihtimalle spinal anestezi ( belden iğne ) ile olacaktır

12-03-2015

yiğit

merhaba selcuk bey bendede kıl dönmesi var ama yaklaşık 3 yıldan beri taşıyorum ve hiç bir sıkıntı yaşamıyorum 180 boyunda 60 kiloyum . benim yinede ameliyat olmam gerekiyormu acaba ve olmazsam vücuduma ne gibi zararlar verebilir bunları ögrenmek istiyorum .

16-03-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

yiğit bey ameliyat olmazsanız büyüyebilir ; iltihaplanıp apseleşebilir . ölümcül yada kötü birşeye dönmez. ancak konforunuzu bozar. ilerlemeden ameliyat olmanızı öneririm .

06-03-2015

Ermin (Karadag)

Sayin Dr.Selcuk bey. Benim adim Ermin.21 yasindayim. Karadagdan geliyorum (Eski Yugoslavya), ben de 1 senedir kil donmesi var, internette cok farkli ameliyatlari gordum. Burda Karadagda ameliyata gitmek korkuyorum, cunku burdaki doktorlar ameliyattan sonra delik birakiyorlar, ve tedavi en az 2,3 ay surmek zorunda. Internette sizin yaptiginiz 15 dakikadaki ameliyatinizi izledim.Cok sevindim.Burdaki ameliyatlarindan daha iyi gorunuyormus.Bana nasil yardim edeblir misinis?? Yorumunuz nedir?

08-03-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

emin bey geçmiş olsun. türkiye ye gelebilirseniz memnuniyetle ameliyat ederim. orada nasıl yardımcı olabilirim ?

06-03-2015

kadir

Hocam merhaba 3 gün önce ameliyat oldum doktor yarayı açık bıraktığını söyledi evde pansuman oluyorum legene falan oturuyorum bugün pansuman yaparken yaradan çıkardığım gazlı bezle beraber bir parca et çıktı herhangi bir sorun teşkil eder mi birde yuruyus yapmanın herhangi bit zarari var mi tesekkur ederim

08-03-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

geçmiş olsun Kadir bey. yürüyebilirsiniz , açık bırakma tekniğinde yaranın kapanması bir kaç ay sürüyor ; o nedenle kısıtlama yapmak imkansız. siz hayatınıza devam ediniz.

03-03-2015

Ali tutar

hocam kıl dönmesi tanısı konulduktan 2 ay sonra ameliyat oldum ve merakımdan dolayı çıkan dokuyu patolojiye vermeyip kendim evde kestim biçtim içinden 1 kıl dahi çıkmadı. Neden olabilir

08-03-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

:)kıl dönmei olan alan noralden farklı kaba ve iltihaplı bir alandır . belkide siz fark edememişsinizdr.

01-03-2015

kerem

hocam öncelikle saygılar ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.15 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ve dikişsiz açık bırakma yöntemi uygulandı.kötü kokulu akıntılar oluyor sizce normal mi pansumanda normal diye değerlendiriyorlar iltihabı boşaltıyor falan diyorlar siz birçok yorumda nrmal değil demişsiniz.ve kimisi 1 ay kimisi 2 ay diye yorumluyor işe başlayabileeğim zamanı sizce açık bırakma yönteminde en uygun zaman ne kadar bir zamandır?bir de eti kurutup beslemesi için bir ilaç söylüyorlar 3 harfli rif gibi birşey sizce kullanılması uygun mudur?şimdiden teşekkür ederim.

02-03-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

BEN TESEKKUR EDERIM KEREM BEY RİFOCİN AMPUL Ü PANSUMANDA YARANIZA DÖKEBİLİRLER. YARANIN KAPANMASI 6 AYA KADAR SÜREBILIYOR. IYILEŞME SURESI UZUN ANCAK GARANTILI , ANCAK BEN ASLA YAPMIYORUM . PANSUMANLARINIZI AKSATMAYIN GEÇMİŞ OSUN

02-03-2015

kerem

çok teşekkür ederim hocam verdiğiniz bilgiler için

26-02-2015

Hasan

Selçuk Hocam selamlar, 21 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. 12 gün önce de dikişlerimi aldırdım. Doktorum dikişler alınırken oluşan şişlik için normaldir, zamanla azalır geçer dedi. Günden güne küçülüyor sanki ama tamamen geçmiş değil, otururken bazen sıkıntı olabiliyor. Ayrıca ameliyat yerimin yaklaşık 3-4 cm altında poponun hafif iç kısmında çok küçük bir sivilce yahut yağ bezesi gibi bir şey var neredeyse 1 haftadır. Ameliyattan önceki oluşan ufak şişliğe benzetiyorum ama kuruntu da yapıyor olabilirim, yağ bezesi yahut sivilce gibi bir şey de olabilir çünkü. Ayrıca genelde kıl dönmesi olan kuyruk sokumunda değil daha altında ve iç tarafta olduğu için boşuna panikliyormuşum gibi geliyor. Yine de bu bölgede de tekrar kıl dönmesi olmuş olabilir mi bu kadar kısa sürede, yoksa evham mı yapıyorum acaba?

28-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

BU KADAR KISA SUREDE TEKRAR OLUŞMASI İMKANSIZ. HENUZ IYILESME DONEMINDESINIZ . SAKIN OLARAK BEKLEYIN ;; KONTROLLERINIZI AKSATMAYIN , YETER. GECMIS OLSUN .

25-02-2015

rıdvan

hocam apse çıkarılıp temizlendi 3 gündür pansumana gidiyorum pazartesi ameliyat olacam okul da var kaç gün sürer bu bi de büyük abdeste kaç gün içerisinde gidilebilir bide erken teşhis edildi acaba avantajı nedir?

28-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

GECMIS OLSUN RIDVAN BEY BÜYÜK ABDEST YAPMANIZLA ILISKISI YOK AMELIYATIN . AMELIYAT SONRASI PROBLEM YASAMAZSANIZ OKULA 1 HAFTA SONRA BASLARSINIZ .

22-02-2015

enginn

merhabalar hocam bende klasik kıl dönmesi ameliyatı oldum amelıyattan 12 gün sonra dikişlerimi aldırdım. Fakat alt tarafta yaklaşık 1.5 cm lik açıklık kalmıştı yani kapanmamıştı.Doktorum pansumana devam et gazlı bez kullan bi süre sonra kapanır dedi. 2 hafta oldu halen kapanmadı yıne doktoruma göründüm ayını şeyi tekrar söyledi pansumana devam et kapanır diye.okulum da açıldı mecburen normal hayata döndüm ama içim rahat değil açıkcası. Bu açıklık normalmi ve doktorun da dediği gibi kapanırmı? Birde oturum kalkmamda, eğilmemde filan bir sorun olur mu? şimdiden çok teşekkürler hocam

22-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Geçmiş olsun , sonuçlarınızı gönderin linki aracılığı ile fotoğraf yollarmısınız

18-02-2015

ali

Merhabalar hocam size bi sorum olacak ben kıl dönmesi ameliyatı oldum 25 gün önce ama yaranın en altından sarıya benzer bi akıntı geliyor normalmidir ?

18-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

geçmiş olsun Ali bey. Akıntı normal bir durum olarak değerlendirilmez. Enfeksiyon yada enfeksiyon öncesi bir durumdıur. Cerrahınıza muayene olunuz . Antibiyotiklerinizi düzenli kullanınız .

17-02-2015

emre1357

merhaba hocam. Bende apse oluşmuş. Doktora gittim çok sertleşmiş o yüzden boşaltmayacağız dedi ve maksipor ile ornitop diye iki ilaç verdi. Eğer şişlik çok yumuşarsa gel boşaltalım dedi. Hocam doktorun apseyi boşaltması gerekmiyor muydu? Bir de bu ilaçların iltihabın kurumasını sağlayacağını söyledi. iltihap kuruduktan sonra ameliyat yapacağız dedi. Peki iltihap kurumadan ameliyat olma şansı yok mu?

18-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Emre bey , apse ilk oluşmaya başladığında sıvı karakterdedir yani akışkandır . İlerledikçe sertleşir ve yayılır. Ağrısı azalabilir. Bu durumlarda cerrahi ile boşaltmak artık çok sağlıklı olmaz.Neşter ile apsenin üzeri açıldığında erken zamanda süt gibi akarken , geç kalınca parça parça çıkar ve çoğu kalır. O nedenle antibiyotik tedavinizin ardından tekrar muayene olmalısınız .

13-02-2015

mehmet serdar sepi

Hocam merhaba ben daha önce 2 kez fenol,1 kez de microsinüsektomi oldum.En son olduğum microyu nisan 2014 de oldum ve 2 tane sinüs çıkarmışlardı.çok büyük değildi.Memnunum ama.Sizin operasyonu görünce daha iyi ve kalıcı olduğunu anladım.Şimdi tekrarlama durumunda size gelip aynı gün ameliyat olup uçakla dönüş yapabilirmiyim? yoksa birkaç gün oturmamam gerekecek mi?Diğer bir sorum hocam herkesde o kadar geniş mi açıyorsunuz yoksa kıl dönmesinin durumuna göre mi?İstanbulda oturuyorum.Teşekkürler,iyi günler.

16-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Geçmiş olsun Serdar bey. İzlediğiniz video kaydı zoom eşliğinde yapıldığından büyük görünüyor. Ayrıca dediğiniz gibi kıl yumağının büyüklüğüne de bağlı çıkarılacak doku miktarı. Aynı gün uçakla dönmeniz de bir sakınca olmaz. Geçmiş olsun tekrar .

11-02-2015

can

Hocam ben 19 gun oce kil donmesinden ameliyat oldum dikisler cikmadi sizce normal mi

16-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

EVET NORMAL CAN BEY. DOKTORUNUZUN DAHA KALMASINI UYGUN GÖRDMESİNE SABEP OLACAK BİR YARA İYİLEŞME PROBLEMİ OLMUŞTUR. YADA GÜVENLİK İÇİN BEKLİYORDUR. GEÇMİŞ OLSUN.

10-02-2015

faruk

Hocam ben 8 gun önce ameliyat oldum kil dönmem çok ilerlemişti z harfi çizildi ve makatin yanina kadar dukislerim var ve makatin yaninda eskiden sislik vardi 7 gün boyunca agrim yoktu ve bugün sabah kalktigimda makatin yanindaki dikişte çok az şişlik olmuş eski sislikte dikişte neden acaba ve dikisleri aldıktan sonra lazer epilasyon yapsam bir daha oluşma ihtimali ne kadardır

16-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Faruk bey geçmiş olsun . Lazer epilasyon hastalığın tekrar etmesini engelleyebilir. Dikişlerinizdeki şişlik te birkaç ay sürecek olan yara iyileşmesi döneminiz bittikten sonra yok olacaktır .

05-02-2015

ramazan

merhaba Selçuk Abi, kıl dönmesi ameliyatı ne kadar ağrısız olsa da insan ister istemez korkabiliyor ve bu hastalığın tekrarlanması gibi bir durum da var, şuan benim hastalığım başlangıç gibi, sadece biraz kan ve iltihap var, ağrı ve tekrarlanma konusun da bilgi verir misiniz saygılarımı sunarım teşekkür ederim ?

16-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Ramazan bey geçmiş olsun. Doğru teknikle , aynı odaktan tekrarlama ihtimali yoktur. Ameliyat 10-20 dakikalık bir ameliyattır ; bir gün hastanede yatarsınız . Ancak taburcu olduktan donra 1 hafta 10 gün büyük adımlarla yürümemeli , alaturka tuvalete oturmamalı , istirahat etmelisiniz. Geçmiş olsun .

01-02-2015

ilyas

Merhabalar hocam ben 2yil önce bir ameliyat oldum ameliyatın 45dakika surdu 1yil kadar birşey yoktu yine tekrarladı buradaki genel cerrahi uzmanlarına gittim hepsi ayrı ayrı şeyler söylediler kimisi ameliyata gerek yok dediler kimisi açık ameliyat dediler birisi plastik cerrahiye ye ihtiyaç olabilir dedi plastik cerrahiyeye gittim gerek yok dedi kafam karıştı bende boyle devam ediyorum ama ağrı ve akinti oluyor ne yapmam gerekiyor YARDIMCINIZiiçin tesekkur ederim

16-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

İlyas bey geçmiş olsun . Ana sayfada 'SUNUÇLARINIZI GÖNDERİN ,, linkine tıklayarak bana hastalıklı bölgeye ait bir kaç fotoğraf gönderirseniz yardımcı olabilirim.

29-01-2015

okose

hocam bende kıl dönmesi olduğunu kendim biliyorum ama daha doktora gitmedim. 17 yaşındayım ve randevu alıcam, doktora giderken popo daki kılları temizlemem gerekir mi?

16-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

evet temizlerseniz daha kolay ve sağlıklı bir muayene olursunuz .

25-01-2015

kadir

hocam ben 1.5 sene önce kıl dönmesi teşhisiyle ameliyat oldum 3 hafta yürümen yasak dediler 3 hafta yattım doktoruma son kontrol için gittim her şey yolunda normal hayatına dönebilirsin dedi fakat son kontrolümden sonra 2 ila 3 hafta sonra ameliyat yerimden sarı sıvı seyler gelmeye başladı nadirende kanama mevcut ama hiç bir agrı sızı gibi şeyler mevcut değil korkumdan doktoruma gitmedim uzun zamandırda akıntı mevcut bu durum da ne yapabilirim tekrarlamış olabilirmi ki olursa ameliyat ilk ameliyata göre zor mu olur hocam ben konya da ikametgah ediyorum konyada önerebileceginiz bir doktor varmı teşeküür ederim.

16-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

kadir bey geçmiş olsun . tekrarlamamıştır bu kadar kısa sürede. mikrop kapmış olabilir. sonuçlarınızı gönderin linkine tıklayarak fotoğraf gönderiniz.

24-01-2015

özgür

merhaba hocam ben 23 yaşında ve izmir de özel bir laboratuvarda lab.teknisyeni olarak çalışıyorum yaklaşık 2 sene önce kuyruk sokumumda şiddetli bir ağrı oluştu ve oturamıyacak kadar rahetsız ediyordu kısa bir süre sonra o bölgede bir akıntı oluştu ve ağrı kesildi. akıntıdan rahatsız olduğum için devlet hastahanesine gittim doktor bana tahriş olmuş deyip hap ve antibiyotik merhem verdi ilaçları kullandıktan sonra akıntı geçti ve 3-4 ay önce lavaboya girdiğimde elime yaklaşık 10 cm uzunluğunda kıl parçası geldi bende çekip kopardım. ve iki haftadır akıntı tekrar başladı iş yeri hekimimize muayene oldum o kıl dönmesi dedi ve tek çözüm ameliyat dedi. bana yaranın açık bırakılmasından bahsetti ve ne yapacağımı bilmiyorum burada 5-6 aydır çalışıyorum ve uzun süreli bi rapor alırsam işimi kaybetme riskim var. çıkmazdayım bana eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

18-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

geçmiş olsun . tarifiniz ve bundan eönceki belirtileriniz net olarak kıl dönmesi düşündürüyor. ameliyat sonrası en fazla 5 gün işten uzak kalırsınız . ihmal etmeyiniz ; sağlık çalışanısınız ; durumunuza anlayış gösterilecektir.

22-01-2015

uğur

Hocam ben dün kds ameliyatı oldum ve bugün taburcu oldum az bişi ağrım var direm takılı direm çıkarsa sıkıntı yaparmı

18-02-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

hayır yapmaz ; doktorunuz gelen içeriğin miktarına göre çekmeye karar verip alacaktır dreni . geçmiş olsun .

17-01-2015

emreg

Merhablar hocam 3 gün önce ameliyat oldum geceleri agrim çok oluyor ve dkislerin orada hafif kanla karisik bi sivil var acaba dikislerimde bir sorun olmusmudur cevap verirseniz sevinirim hocam

18-01-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Olmuş gibi duruyor . Pansumanlarınızı aksatmayın .

18-01-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Akıntınız devam ederse muhakkak doktorunuza görünün . Antibiyotiklerinizi kullanın .

16-01-2015

MUHAMMET

hocam amaliyat olmaya karar verdim sizin yapmanızı istiyorum bana yardmcı olun

18-01-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Muhammet bey 05053728946 cep telefonum . Asistanım sizinle ilgilenip yardımcı olacak .

12-01-2015

Ahmet

Merhaba hocam Ben almanyada yasiyorum Burda pinolidal sinüs amaliyet oldum 14 ay oldu yaram tam kapalmadi yaram kapaliyor 1 Hafta sorna geri aciliyor simdi burda Dr. Geri amaliyet olacaksin diyo Limberg Plastik amaliyet size sorum olmadi lazimmi yada baska yöntem varmi?tşklr

18-01-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Ana sayfada sonuçlarınızı gönderin linkine tıklayarak yada drselcukarslan@gmail.com a hastalıklı bölgenin fotografını gönderirseniz yardımcı olacağım .

02-01-2015

Batuhan

Merhaba hocam ben 17 yaşındayım kuyruk sokumu yırtık gibi 3 cm üstünde de sivilce var kil dönmesi diye düşünüyorum sizce nedir ?

04-01-2015

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

kıl dönmesi gibi tarif ediyorsunuz . sonuçlarınızı gönderin linkine tıklayarak fotoğraf gönderirseniz kesiz olarak ne olduğunu söylerim.

23-12-2014

Ergin

Hocam öncelikle Merabalar. Ben 18 yasındayım 2 yıldır bir otelde çalısıyorm ve aynı zamanda okuyorum okulda ve evde genel olarak sürekli oturuyorm tam sırtımn alt tarafında bittiği yerde kuyruk sokumumun orada bir sivilce gibi bişey var ve orada küçk bi şişlik hissediyorm bu his ilk basladığında hiç bir ağrı sızı hissetmiyordum ancak son 2 aydır o bölgeden sıvı bir şekilde az az iltihap geliyor doktara daha gözükmedim ama kıl dönmesi olmussundur diyorlar sizce ne yapmam gerek li ? Doktora gidip ameliyat olmam gerektiğini biliyorum fakat çok korkuyorum sizce bu ameliyatı olmalımıyım ? bi doktara gidip Gözükmelimiyim ?

26-12-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Ergin bey geçmiş olsun. Çok tipi kolarak kıl dönmesi tarif mediiyorsunuz. Üzgünüm ama ameliyattan başka bir çaresi yok .

26-12-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

26-12-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

22-12-2014

ali

Hocam ameliyat olmaktan çok korkuyorum ameliyat olmak istemiyorum ameliyat olmadan giderilebilir mi acaba iyi bakimla ameliyat olmadan kurtulabilir miyim acaba hiç bir ağrım yok sadece akintim var eski halime dönmem için kaç gün geçmesi lazım

23-12-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

üzgünüm ali bey kıl dönemsinin ameliyat dışı bir tedeavisi gercekten yok.

21-12-2014

Furkan

Hocam merhaba.18 yaşındayım ve kıl dönmesi sorunum var.Doktor ameliyat önerdi.Ancak ben korkuyorum.En çok korktuğum olay tekrar etmesi ve yeniden ameliyat olmak.Yorumlara bakarsak 3 kere olan bile var.Birde bu ameliyat yapılırken komple mi bayıltıyorsunuz yoksa sadece belden aşağı kısım mı uyuşturuluyor.Ve bu bayıltma işlemi aynımıdır yoksa doktordan doktora ve ya işlemden işleme değişir mi yani sadece kıl dönmesi ameliyatında demek istedim.Yardımcı olursanız sevinirim.Hayırlı günler.

21-12-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Geçmiş olsun . Ameliyatı geciktirmeyin . Uyutularak yada belden yapılan iğne sonrası siz uyanık ancak göbeğinizin aşağısını hissetmez durumda iken ameliyat olabilirsiniz .

10-12-2014

emre

Merhaba Selçuk Hocam, ben daha önce 2 kez kıl dönmesi ameliyatı oldum ve sımdı son 3 aydır açık bi yer görünmüyo, yaptığım pansumanlarda gazlı bezi çıkardığımda ne bir kan nede iltihap görebiliyorum benim sorum ise şu son 4 senemde hayatımda bu kıl dönmesi olduğu için oturmaktan korkuyorum oturunca tekrar açılacağını hissediyorum ve bu yüzden yan oturuyorum iki yanak üzerine oturamıyorum belkide bu psikolojiktir bilemiyorum. Şuanda ne iltihap ne kan var ama ben yinede baticonlu bez ile kapatıyorum rahat edemiyorum kapatmazsam ameliyat yapılan yere. Sorum şu artık oturmalı mıyım rahatça sizce oturursam suan kapanan yaram tekrar acılır mı sonucta oraya bi baskı yapılıyor ve heran tekrar acılacakmıs hissi var içimde, bide böyle 2 günde 1 baticonlu bez ile kapatmamın sakıncası var mı? Şimdiden teşekkürler

15-12-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

SİZ RAHATRÇA OTURUNUZ EMRE BEY . EĞER BİR PROBLEM VAR İSE OTURMASANIZ BİLE AÇILACAKTIR.A ARTIK O ÇOK ÖZEN GÖSTERMENİZ GEREKEN ERKEN DÖNEMDE DEĞLSİNİZ. ŞİKAYETLER DEVAM EDERSE GENEL CERRAHİ MUAYENESİ GEREKECEKTİR.

16-12-2014

emre

Geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim, içimi rahatlattınız. Mesleğimden dolayı şehir dışındayım Gaziantepliyim ve Gaziantepe gelişimde ilk işim yanınıza gelip en azından bi kere de ameliyat yerimi size göstermek olacak. Teşekkürler hayırlı mesailer.

09-12-2014

ismail

merhaba hocam. bende de uzun süredir kıl dönmesi var. irin ve belirli zamanlarda da nadiren kanama oluyor. ameliyattan korktuğum için ve hayatımı da fazla engellemediği için bi türlü girişemedim. bu konuda yardım edebilir misiniz. ankarada ikamet etmekteyim.

15-12-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

İSMAİL BEY YARDIMCI OLABİLECEĞİM ŞEY SİZİ AMELİYAT OLMAYA RAZI ETMEK OLABİLİR :) DAHA FAZLA İHMAL ETMEYİNİZ.

01-12-2014

hakan

merhaba hocam. bende kıl dönmesi mevcut. yaşım 25 kaşıntı oluyor arada akıntı yok denilecek kadar az. bu sorunumun ilerlemeden çözümünün olmasını istiyorum fakat ameliyattan korkuyorum videolarınızı izledim açıkçası çok kötü oldum izlerken. ameliyat esnasında hastayı uyutuyormusunuz yoksa uyanık haldemi ameliyat gerçekleşiyor.ve acı hissediliyormu .teşk.

05-12-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

hasta yı uyutarak ta uyanıkken belinden yapılan bir iğne sonrasında da ameliyat eebiliyoruz. ancak uyanıkken olanı tavsiye ederim .

16-11-2014

Can

İyi günler hocam. Ben 4 ay önce kıl dönmesi amelliyatı olmuştum ameliyat yarası 1 ay da tamamen kapanmıştı , dün bölgeyi temizlerken kanlı ve sarı bir sıvı geldi ağrım sızım yok aynayla dikkatli bakınca yaranın açıldığını gördüm ve hemen doktoruma gittim bana tekrar etmediğini söyledi ve o bölgeye gümüş nitrat çubuğu sürdü banada bunu hergün uygula dedi yanlız o çubuğu sürünce yaram dahada açıldı ,sizce neden olmuş olabilir ve tekrar etmiş olabilirmi , yarayı kapamak için merhem sürsem bir zararı olurmu yardımcı olursanız sevinirim

17-11-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

can bey geçmiş olsun. hastalıklı bölgenin fotoğrafını bir yakınınıza çektirin. Ana sayfadaki ' SONUÇLARINIZI GÖNDERİN' l,nkine tıklayarak bana gönderin. Oradan cep numaramı da paylaşırım , süreçle ilgili plan yaparız.

11-11-2014

Umut

İyi günler hocam. Ben 2014 haziran ayında microsinüsektomi yöntemiyle ameliyat oldum. Bugün kuyruk sokumu bölgesini temizlerken hafif kan geldi ve aynayla dikkatli baktığımda küçük bir delik gördüm ve o delikten kanla karışık bir sıvı geldi sizce tekrar mı oldu ?

12-11-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

umut bey microsinüsektomi seçilmiş ( çok erken dönemdeki ) vakalarda tercih edilebilir. onun dışındaki vakalarda güvenilir bulmadığım için yapmıyorum. tekrar etmiş olabilir. sonuçlarınızı gönderin linkine tıklayarak resim gönderebilirsiniz.

12-11-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

o zaman kesin olarak ifade edebilirim tekrarlayıp tekrarlamadığını . sonuçlarınızı gönderin linki aracılığı ile yolladığınız fotoğrafları sadece ben görürüm.

13-11-2014

Umut

hocam linki bulamadım mail adresinize atsam olurmu ?

06-11-2014

Berkan

Ben ameliyat oldum ama 2 ay geçmesine rağmen hala birleşmeyen yerler var ve siyah kremimsi lekeler oluşuyor acaba neden olabilir

10-11-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Yaranız iltihap kapmış ve kapanmamış diye düşünüyorum . İki ay çok uzun bir zaman çünkü .

12-11-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

eğer hastalıklı bölgeye ait fotoğraflarınızı ' SONUÇLARINIZI GÖNDERİN ' linki ne tıklayarak yollarsanız ne olduğunu anlayabilirim. gönderdiğiniz resimler sadece benim tarafımdan görüntülenecektir.

03-11-2014

Tugce

Hocam 16 yasindayim tani konulmustu fakat yurt disina cikacagim icin ve agrisi olmadigi icin erteledik.su an sislik olustu ve yurumekte bile zorlaniyorum sizce bu yontem mi kullanilmali ve eger kullanilirsa kac gun okula gidemeyecem?

06-11-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Evet bence bu yöntem en güvenilir olanı , daha kolay ve kısa süreli olanlar var ancak kalıcı olan yöntem bu . Ancak Okuldan en fazla 10 gün uzak kalırsınız . O nedenle tatil dönemleri tercih edilebilir.

01-11-2014

ibrahim demirel

MERHABA SAYIN HOCAM BENIM SORUM DÜN İTİBARİ İLE KUYRUK SOKUMUMDA BİR ŞİŞLİK OLUŞTU DÜN AĞRI SIZI YOKTU FAKAT BUGUN ÇOK ŞİDDETLENDİ FAKAT ÜZERİNDE NE BİR DELİK NEDE SİYAH NOKTA VAR AMA SİVİLCE GİBİ BEYAZ BAŞI OLDU KIL DÖNMESİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRYORUM ACABA BU BEYAZ BAŞI OLDUGU ICIN SUPHE ETMELIMIYIM YOKSA KESINLIKLE KIL DONMESI DIYEBILI MIYIZ

02-11-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

İbrahim bey ana sayfada sonuçlarınızı gönderin linkine tıklayarak hastalıklı bölgeye ait bir fotoğraf yollarsanız daha sağlıklı yardımcı olabilirim ama anlatımınız kıl dönmesine benziyor

31-10-2014

eda

Merhaba Selçuk Bey, ben yaklaşık 2,5 senedir kıl dönmesi ağrısı çekiyorum son bir aydır ağrılarım iyice arttı ve sürekli şişlik oluşmakta.Özellikle dar pantolanlar giydiğim zaman şişlik büyümekte ve iltihap akmakta.Bazen İltihap oluşuyor patlamıyor o zaman ben iğne yöntemiyle patlatıyorum ve rahatlıyorum.Geçen hafta Genel Cerrah doktoruna gittim ve kıl dönmesi olduğunu ameliyat olmam gerektiğini söyledi.Genel anestezi şeklinde mi yapılıyor bu ameliyat ve normal doğum sırasında bir komplike yaratıyor mu?Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

31-10-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Geçmiş olsun Eda hanım . Ameliyat için genel anesteziyi tercih etmiyoruz , belden yapılan iğne ile uygulanan spinal anesteziyi tercih ediyoruz . Ama omurga da bir sorun varsa yada hasta spinal anestezi istemezse genel anestezi de kullnılabilir. Normal doğumla direkt bir ilişkisi yoktur bu hastalığın , ancak gebelik sürecinde ,lt,haplanma olursa antibiyotik kullanamayacağınız ve ameliyat olamayacağınız için problem çok büyür. Çünkü gebelikte münkün ololduğunca ameliyat etmekten kaçınılır , narkoz ilaçları bebeğe geçer . Bence ihmal etmeyiniz. Geçmiş olsun .

02-11-2014

eda

Teşekkür ederim aydınlattığınız için

06-12-2014

eda

Selçuk bey ameliyatımı oldum.bugün 3.günüm ağrım yok siZden nasıl yatmam gerektiğini öğrenmek istiyorum.birde doktorum 5.günümde banyo yapabileceğimi belirtti sizce de uygun mu? 5 cmlik bir kesigim yaklaşık 15 tane de dikisim mevcut pansuman yaptirmiyorum üzerinde kenarları yapışkan li bez var.

23-10-2014

noname

merhabalar doktor bey yaklaşık 3 sene önce kıl dönmem oluştu kuyruk sokumumda. sağ ve solda olmak üzre 2 şişlik oluştu patladı ve sonrasında doktora gittim. ameliyat olmamı söylediler korktuğum için olamadım . ancak şimdi yine aynı yerde alt alta 3 adet iğne deliği gibi boşluk var ve hafif bir acıma başladı. ameliyat olmam gerektiğini biliyorum ancak bu süreyi nasıl uzatabilirim ? ne yapmalıyım ? yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar

23-10-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

bu süreyi uzatmaya çalışmayınız . Zaten uzatacak bir yöntem de yok. Daha fazla ihmal etmeden ameliyat olmalısınız . Geçmiş olsun .

22-10-2014

Adem

Merhaba Selçuk hocam sorum şu: 1 buçuk ay önce apse boşaltıldı ve 1 ay sonra kontrole çağırdılar.1 ay sonra gittiğimizde ağrı ve akıntı olup olmadığını sordular olmadığını söyledim ve kontrol etti ameliyatlık değil ve henüz ufak dediler.Antibiyotik verdi ve geri yolladılar.Acaba ameliyat olurmuyum ilerde ? ağrı ve akıntı olmuyor yaşım 16

23-10-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

geçmiş olsun adem bey. benim kendi tecrübem ; kıl dönmesini ne kadar küçükken ameliyat ederseniz o kadar küçük bir ameliyat geçireceğiniz ve o kadar hızlı iyileşeceğinizdir. büyüsün öyle ameliyat edelim diye bir yaklaşımı kabul etmiyorum., geçmiş olsun.

25-10-2014

Adem

Selçuk hocam ilk gittiğimiz hastane onları söylemişti, başka hastaneye gitmelimiyim ?

14-10-2014

hasan

iyi günler hocam ben 16 yaşındayım 3 kere kıl dönmesi amaliyatı geçirdim yaklaşık 2 ay önce 3.cüyü oldumda ve şuan intihap var ne yapmalıyım

16-10-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Hasan bey ameliyat bölgenizin fotoğrafını mailadresime yollarmısınız . Durumu değerlendirip birlikte bir plan yaparız .

02-10-2014

Tandoğan

selçuk bey merhaba 17 yasındayım 2 gün once amelyat oldum doktorum dokuyu cıkartıp flap yontemıyle dikti. sormak istediğim sey tekrar edebilir mi ? ve amelyattan yeni çıkmış olmamla birlikte neler yapmalıyım ? ( yürümemde, sırt üstü yatmamda, duş olmamda bir problem olur mu ?

03-10-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

geçmiş olsun. ilk 10 gün büyü adımlarla yürümeyin ; üstüne uzun süre oturmayın , hatta kısa süeli oturacağınız zaman da yan oturmayı tercih edin . yine 10 gün ıslatmayın. tekrar etmesi ile ilgili olarak teknikle ameliyat olduğunuzu bilmediğim için o soruyu cerrahınıza yöneltin. tekrar geçmiş olsun .

14-09-2014

Alper

merhaba hocam ben sizin kıl dönmesi ameliyatınızı izledim ve hocam siz açılan oyuğu dikiş yardımıyla kapattınız ve eski haline yakın bir hale getirdiniz ben kıl dönmesi ameliyatı oldum fakat oyuğu olduğu gibi açık bıraktılar neden böyle yapmış olabilirler ?

14-09-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Geçmiş olsun Alper bey . Bahsettiğinizde farklı bir cerrahi teknik , uygulanabilir ancak ben tercih etmiyorum . Cerrahınız hastalığın çok ileri olduğunu ve oluşan boşluğun dikilerek kapatılmayacağını , kapatılsa bile çok gergin olacağı için yeniden açılabileceğini düşünüp açık bırakmış olabilir . Geçmiş olsun tekrar .

14-09-2014

Alper

merhaba hocam ben sizin kıl dönmesi ameliyatınızı izledim ve hocam siz açılan oyuğu dikiş yardımıyla kapattınız ve eski haline yakın bir hale getirdiniz ben kıl dönmesi ameliyatı oldum fakat oyuğu olduğu gibi açık bıraktılar neden böyle yapmış olabilirler ?

15-09-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

geçmiş olsun Alper bey . açık bırakmak ta cerrahi bir yöntem. tekrar etme riski en az olan yöntem ancak hasta 2-3 ay pansumana gelip gidiyor ve konforu ciddi anlamda bozuluyor. o nedenle ben o tekniği kullanmıyorum. ayrıca cerrahınız kıl dönmenizi çıkardıktan sonra oluşan boşluğun kapanacak kadar büyük olmadığını yada dikerse çok gergin olacağı için tekrar açılabileceğini düşünerek te açık bırakmış olabilir.

23-08-2014

yaşar

mrb hocam ben de 2 senedir kıl dönmesi var ama ameliyat olmak istemiyorum herhangi bir zararı olurmu sağlık açısından akıntı dışında bir zararı yok kuyruk sokumundda ama oturmama mani olmuyor yani kısaca ameliyat olmasam olurmu? cevap yazarsanız sevinirim tşklr....

27-08-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Yaşar bey kesinlikle zararı olur . Söylediğiniz akıntıya ilaveten iltihap başlayabilir ve bu sürekli büyürse sizi daha zor ve daha büyük ameliyatlar olmak zorunda bırakabilir . Küçükken, ilerlemeden her hastalık daha kolay tedavi edilir. Geçmiş olsun .

19-08-2014

okose

hocam merhaba. Mikrosinüsektomide 2 gün içinde banyo yapılabilir denilirken bu yöntemde süre ne kadardır? ayrıca iyileşme süreci ve günlük faaliyete dönme süresi nedir?

20-08-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Mikrosinüsektomi ve pilonidal sinüs total eksizyonu farklı methodlardır. Mikrosinüsektomi ile çıkarılabilecek bir kıl dönmesine bu ameliyat zaten yapılmaz. Mikrosinüsektomi yapılır ve hasta birkaç günde normal hayatına döner. Ancak bu ameliyattan sonra bu süre bir hafta hatta 10 güne kadar uzar.

19-10-2014

asafaf

hocam bnde 2bucuk 3senedir kıl donmesi var bana cok zorlugu oluyor son zmanlarda... benim kuyruk sokumumun orda şişlik olustu ve sonradan patladı benim tek korkum yarayı acık bırakma gibi bi ihtimal varmı onu sorcaktım ..

01-08-2014

canakdede

hocam ben cok korkuyorum ameliyat olmaktan. ameliyat sonrası tuvalet sıkıntısı nedir

04-08-2014

Op.Dr.Selçuk ARSLAN

Ameliyatın tuvaletle hiçbir bağlantısı yok. Ama Alaturka ( yere oturulan ) tuvaletlerde ortada ki dikişler gerileceği için ağrınız olur . Alafranga tuvalet ile gayet rahat olarak yapabilirsiniz...

13-03-2016

ayla

Merhb hocm kil donmesi amelliyati oldum dikislerimi aldirdm fakat dikisin basi dedgimiz yer sis bu dikisin alinmasiylami alakali


Yorum Yaz

Bu site, genel cerrahi alanını ilgilendiren konularda, sağlıkçı olamayanlara yönelik genel bilgilendirme amacı taşıyan özet metinler içerir.
Sitede yer alan metin ve videolar tıbbi tanı veya tedavi klavuzu niteliği taşımaz. Bilgilendirme metinlerine dayanılarak yapılacak uygulamalardan site sorumlu tutulamaz.